«

»

Dub 03

Portugalské Algarve: kde najdete slony a pusté pláže?

Portugalsko je pro mne srdeční záležitostí. Přestože bych chtěla navštívit všechny kouty naší planety, tahle země mě láká zas a znova, ať už je to Lisabon, Azorské ostrovy či malá městečka se starobylými památkami (asi jsem byla v jednom z minulých životů portugalský navegador – mořeplavec). V tomhle cestopise bych se s vámi ale chtěla vydat na safari po Algarve a povědět vám, kde zažít to pravé Portugalsko, kde najít liduprázdná místa, krásné pláže nebo vyjet na nejvyšší kopec a rozhlédnout se po krajině. Věřte nebo ne, to všechno lze na Algarve vidět, když opustíte „zónu ohrožení“.

Není pláž jako pláž aneb Plážování na Algarve

Tuleni v Albufeiře

Zónou ohrožení mám na mysli zejména města typu Albufeira, kam směřují letecké zájezdy na Algarve mnoha turistických kanceláří. Osobně nechápu, jaký reálný odpočinek může poskytnout tahle betonová džungle plná panelákových hotelů, přeplněných pláží a zaprášeného vzduchu, kde jedinou zelení jsou uměle vysazené palmy podél nákupních zón. Rozhodně nemám nic proti válení se na pláži. Ale válet se na pláži mezi paneláky, to chce hodně silné nervy.

Algarve - Albufeira

Algarve – Albufeira

Foto: Učiněný ráj na zemi

Kliknutím na fotku zobrazíte prezentaci.

Pro svou velkou lásku k této zemi však chci zdůraznit – tohle není to pravé Portugalsko! To začíná za zónou turistických rezortů. Pokud tomu budete chtít alespoň na chvilku uniknout, pronajměte si třeba auto a vydejte se na nejzápadnější část Algarve – od města Lagos směrem k městu Sagres – nejjihozápadnějšímu bodu Evropy a odtamtud ještě dále podél západního pobřeží. Žádný strach, i tam najdete krásné pláže, jen nebudou tolik přeplněné a budou se rozkládat uprostřed přírody.
Tip: Zde najdete širokou nabídku ubytování v Portugalsku.

Výlet na safari

Portugalsko Algarve

Portugalsko – Algarve a Ponta da Piedade

Foto: Pobřeží Ponta da Piedade u města Lagos 

Naše algarvské safari začíná v malebném městečku Lagos (čteno Laguš), které je sice turistické, ale svou atmosférou připomíná spíše italské středomoří, než grandiózní přímořská letoviska. Z přírodních úkazů tu mají hotovou kamennou zoologickou zahradu. Najdete ji na pobřeží směrem k Ponta da Piedade. Místní průvodci se předhánějí v kreativitě pojmenování různých skalních útvarů. Zejména slonů tam najdete celé stádo – odtud tedy název safari.

Takže od začátku – z Lagosu se vydejte pořád na západ jakoby směrem do Ameriky (stále ještě po asfaltové silnici) – na město Sagres. Po cestě se můžete zastavit na několika plážích, které jsou značené ukazateli, nebo na několika vyhlídkách. Nemůžu říct, kam a kdy přesně zahnout, prostě to zkoušejte – všechny cesty vedou k moři a stojí za návštěvu. Nejkrásnější na tom všem je, že každá pláž je jiná.

Zpočátku se možná budete divit, proč jsou některá auta tak špinavá a zaprášená, když ale zabočíte na první prašnou cestu ve snaze o průzkum pobřeží, už se divit nebudete…

Níže najdete mapu Algarve s naší vyznačenou trasou.

Málo známé západní pobřeží Algarve

Melancholie historického kontextu

Algarve mys sv. Vincenta

Algarve – mys sv. Vincenta

Na poslední pláži před mysem Svatého Vincenta (Cabo de São Vicente) uvidíte spoustu vyznavačů windsurfingu s barevnými plachtami, kteří díky stálému větru z již téměř otevřeného oceánu sviští po vlnách.

Na samotné špičce skalního výběžku stojí nádherný maják. I když je tento mys ‚jen‘ nejjihozápadnějším bodem Evropy, předčí podle mého skromného názoru svého slavnějšího mysího kolegu, kterým je nezápadnější bod Evropy – Cabo da Roca dále na sever u Lisabonu. Na svatém Vincentu sice nedostanete certifikát o návštěvě (snad vám to doma prominou), zato zde pocítíte atmosféru skutečného dobrodružství (nebo zoufalství?).

Odsud totiž vyplouvaly karavely na daleké námořní cesty a námořnící mávali tomuto mysu, když se se slzami v očích loučili s milovanou vlastí áááááááách……

Když jsem tu byla já, bylo mlhavo a sychravo. Podobné počasí se na Algarve objevuje asi tak jednou za sto let, takže na příští století máte každopádně dobrou šanci na slunečno. Nicméně tenhle melancholický čas dokonale umocnil zmíněný historický kontext.

Foto: Maják na mysu Sv. Vincenta, Algarve.

Na sever jedině s mačetou

Algarve západní pobřeží

Algarve – západní pobřeží

A od sv. Vincenta dále už jen po prašných cestách – s řádně zasv… autem. Prostě se vydejte od mysu některou z cest, vedoucích směrem na sever podél pobřeží – costa Vicentina, nejlépe k Ponta Ruiva, červené skále v moři.

Již hezkou chvíli se pohybujeme po přírodním parku. Není tu žádné značení, takže si vezměte s sebou pro jistotu GPSku, zásoby vody, zápalky, baterku, vařič, něco k jídlu, mačetu… Případně se držte poblíž vozidel se surfařskými prkny na střeše – ty vás zavedou buď na pláž anebo zpět do civilizace.

Pláže na západním pobřeží Algarve jsou mezi surfaři oblíbené. Takže zapomeňte na plavky, vezměte větrovky, svetry, neopreny a surfy.

Tušení Ameriky

I na větry bičovaném atlantickém pobřeží Algarve má každá pláž své zvláštní kouzlo. Některá je bouřící, s napěněnou bílou vodou, jiná širá a klidná, s písečnými dunami a malou lagunou. Kluci si na jedné pouštěli draka a my jsme je pozorovali z útesu. Tušení Ameriky bylo tak silné, že jsem se neubránila a poslala ji tichý pozdrav… Portugalsko z vás udělá básníky, věřte!

Jo, cestou jsme si nakradli hrozny šťavnatého zralého vína. Víno v Portugalsku je totiž výborné před i po, ale o tom zas až v nějakém kulinářském cestopise o světové kuchyni.

Vnitrozemí Algarve

Pohoříčko, lázničky a městečko

Teď už byste měli být zase na asfaltce, po které se dostanete do rozkošné vesničky Aljezur, odkud se vydejte směrem na východ k Monchique, což je jednak pohoříčko, jednak i městečko-lázničky. Dojet autem (jo, je to fuška) můžete až na nejvyšší vrchol – Fóiu (902 m.n.m.). Sice jsem se ošklíbala nad tímto typem turistiky, ale pěšky to po asfaltce fakt nemá cenu. Dojet nahoru ale cenu má, protože je odsud krásný výhled až na moře, se všemi letovisky jako na dlani.

Pokud vám zbývá čas, zajeďte si do Monchique nebo sousedních bývalých římských lázní Caldas se Monchique, na oběd na skvělé kuře piri piri. Nebo, když už máte to špinavé auto, co zkusit nějakou tu prašnou cestu…

Čtěte více ======>

Okružní výlet po Algarve prakticky

Ceny v Portugalsku

  • Ceny jsou v Portugalsku příznivé, (hlavně v tom, že tam není dráž než u nás). Auto lze půjčit za méně než 1000,-Kč na den a jídlo je také v příznivých cenových relacích. Obědové menu i s přílohou a salátem pořídíte kolem 8 Eur.
  • Ubytování lze pořídit i velmi levně – kempy od 5 Euro, hostely od 15 Euro a hotely od 30 Euro za os. a noc.

Mapa Algarve s doporučenou trasou výletu

Mapa Algarve s výletem

Mapa Algarve s výletem

  • Mapa Algarve s doporučenou trasou výletu nás zavede z Lagosu směrem na Sagres (podél cesty je spousta zajížděk na opuštěné pláže), poté k mysu sv. Vincenta – nejjihozápadnější bod Evropy. Pak směrem na sever prozkoumejte Atlantické pobřeží s vyhlídkami a plážemi a dojeďte do městečka Aljezur. Pak se můžete vydat ještě do vnitrozemí směrem na Monchique a navštívit horu Fóia.
  • Celá trasa měří asi 150 kilometrů, bez zajížděk na pláže, vyhlídky a bloudění. Na jeden den je to maraton až do pozdních hodin, takže bych doporučila rozdělit ji do dvou dnů, abyste nemuseli spěchat a měli čas na odpočinek na pláži, ochutnávky vína a místních specialit.

Počasí na Algarve

Jak jsem psala, počasí na Algarve v létě je ideální pro typickou letní dovolenou. V červenci a srpnu očekávejte naprosté minimum srážek a 12 hodin slunečního svitu denně. Průměrná teplota v létě je 28°C, časté jsou ale dny, kdy je dost přes 30°C.

Čtěte více ======>

Sdílejte článek o Algarve na Facebooku. Stačí jeden klik!

4 comments

Skip to comment form

  1. Lenka Filipová-Kudelová

    Dobrý den Lenko,
    předpokládám, že kontaktuji svou jmenovkyni 🙂
    Rozhodli jsme se s manželem procestovat v rámci letošní dovolené Portugalsko, a to 14 dní od 15 září.
    Přiletíme do Lisabonu, půjčíme si auto a rádi bychom cestovali směr Algarve až k Gibraltaru.
    Nejsme vyznavači přelidněných pláží a měst, máme rádi všechno co je typické pro danou zemi kam vycestujeme, rádi splyneme s místním životem.
    Nevím kdy jste naposledy Portugalsko navštívila, ale předpokládám, že jisté věci jsou neměnné,,,
    Pokud by jste si našla čas a pomohla mně s itinerářem cesty /tím mě manžel pověřil :-)) /, velmi bychom to ocenili.
    Zpět odlétáme opět z Lisabonu, takže to obnáší cestu tam směr Gibraltar a zase zpět. Obě cesty by se měly lišit.
    Zatím je představa taková: rozdělit dovolenou na 2-3 ubytování ,dům či byt a odtud vyrážet za poznáváním krás Portugalska. Pláže, hory, část vnitrozemí, zajímavé památky, dobré jídlo a pití, zapomenuté vesnička atd. Taková kombinace poznáváni i klidu.
    Tak to by určitě stačili pro vaši představu naší představy :-))

    Děkuji za příp. odpověď
    Přeji pěkný den

    Lenka Filipová-Kudelová

    1. LenkaS

      Dobrý den Lenko,

      komplet itinerář je časově náročná věc. Nicméně poradit můžu alespoň to, co vím ze své zkušenosti. Dobrou zkušenost mám s ubytování přes booking.com (sice v Itálii, ale mohlo by to fungovat stejně dobře i v PT).
      U Lisabonu doporučuji navštívit Sintru.
      Na jedné cestě můžete zajet do Evory, kde jsem sama nebyla, ale která je oblíbenou destinací.
      Za sebe bych nejspíše vzala asi jednu cestu po pobřeží a druhou zpět vnitrozemím přes nějaké vesničky Alentejo…
      V Algarve se mi líbil Lagos, Sagres a celé západní pobřeží.

      Takže jedno ubytování Lisabon či okolí, druhé někde na půli cesty v Alentejo a třetí na jihu? V Portugalsku je hezky naprosto všude a ať to vezmete kudykoliv, tak budete určitě mít co vidět a zažít.

      Krásný pobyt,

      Lenka

  2. alena

    Dobrý den,

    zajímá mne zda se dá koupat v červnu v moři – je to oceán , nebo je to spíše pro otužilé?

    1. LenkaS

      Já bych to nedala – kolem 20 stupňů tuším, brrrrr. Ale zkuste surfování.

      Lenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD