Jako cesta časem nám může připadat návštěva hlavního města Portugalska. Lisabon, který dodnes žije slavnou námořní historií, nám nabízí doslova moře architektonických skvostů. Portugalci dodnes vzpomínají s nostalgií na svou slavnou minulost, která je zachycena jak v nejstarších památkách Lisabonu, tak i v těch nejmodernějších stavbách. Stejně jako široké ústí řeky Tejo, u jejíchž břehů se město rozkládá, je Lisabon přátelským přístavem otevírajícím své brány každému návštěvníkovi.
24 hodin v Lisabonu
Honba za noclehem
Do Lisabonu jsem se podívala poprvé už před lety. Tentokrát jsem měla ale jen necelých 24 hodin mezi příletem z Azorských ostrovů a odletem zpět do Prahy. Do poslední chvíle jsme s kamarádkou nevěděly, jestli noc strávíme couráním se v Lisabonských ulicích, návštěvou non-stop báru nebo noclehem v hostelu.
Nakonec jsme zvolily poslední variantu, protože jsme spořádané cestovatelky a o půlnoci se vydaly na průzkumu místních hostelů podle seznamu, který nám dali v turistických informacích. Ne, že bychom snad byly náročné a vybíravé, jen jsme se rozhodly nedat víc jak 20 Euro za noc, což nás stálo 5 navštívených recepcí, hodinu a půl času a několik kilometrů chůze. Naši půlnoční hostel-tour jsme spojily s prohlídkou zajímavých vyhlídek, uliček a památek Lisabonu, takže to rozhodně nebyl promarněný čas. Celé město o sobotní noci žilo, stovky teenagerů vytáhly do ulic. Ti rozhodně tuhle noc hostel nepotřebovali.
Pokud se ale nechcete honit za noclehem, jako my, podívejte se na tuto nabídku a na dovolené si už jen užívejte:
Honba za památkami Lisabonu
Ruiny, bulváry a tsunami
Ráno jsme vstaly časně a už za svítání se vydaly poklusem na prohlídku lisabonských památek.
Jako většina evropských metropolí, býval také Lisabon typickým středověkým městem s úzkými křivolakými uličkami do doby, než byl téměř celý srovnán se zemí ničivým zemětřesením a následnou vlnou tsunami a požárem. Země se začala třást pod hladinou oceánu ráno 1. listopadu roku 1755 na svátek Všech svatých, kdy byla většina Lisaboňanů na mši. Pod klenbou kostelů a domů jich tehdy zahynuly desítky tisíc. Jako připomínka tohoto neštěstí stojí dodnes impozantní ruiny konventu karmelitánů (Convento do Carmo), jehož gotické zdi a oblouky zůstaly zachovány, zatímco v kostelní lodi pod širým nebem raší zelená tráva.
Foto: K zajímavostem Lisabonu patří ruiny Convento do Carmo zničeného při zeměstřesení.
Foto: V Konventu karmelitánů dnes naleznete archeologickou expozici
Obnova města
Obnovy města se se vší slávou zhostil markýz Pombal, nejschopnější ministr tehdejšího království. Tohle revoluční období znamenalo stavbu moderního centra se sítí pravoúhlých ulic a širokými bulváry, které dnes nabízejí turistům v dlouhých řadách obchody, kavárny a restaurace. Nejznámější ulice Rua Augusta končí Vítězným obloukem na rozlehlém Náměstí obchodu (Praça do Comécio). Pombal si dal záležet, aby nové budovy byly odolné proti zemětřesení.
Tuhle fotku si můžete stáhnout jako tapetu na plochu PC.
Staré město v námořním stylu
Ne všechny staré památky Lisabonu však byly pokořeny zemětřesením. Mezi ty nejznámější, které se dochovaly z pozdního středověku patří Belémská věž (Torre de Belém) a Klášter jeronymitů (Mosteiro dos Jerónimos) vystavené na přelomu 15. a 16. století v manuelském slohu. Do fasád je, vetkáno moře. Lanoví, kamenné korály a kotvy tvoří nejvýraznější a ojedinělé prvky tohoto ryze portugalského stylu, kterým se zdobí zdi staveb z období největší slávy portugalského mořeplavectví.
Hned vedle nich stojí novější, avšak neméně proslulý Památník objevů postavený v polovině 20. století ve tvaru karavely, na kterém stojí „ve frontě“ přes tři desítky nejznámějších postav z portugalských dějin v čele s Jindřichem Mořeplavcem. Tohle všechno najdete ve čtvrti Belém, ale to budete potřebovat na prohlídku města více než 24 hodin.
Také nejstarší památka města – hrad Svatého Jiří (Castelo de São Jorge) se dosud tyčí nad městem a z jeho zubatého cimbuří je obzvláště krásný výhled na celé centrum obklopené sedmi návršími.
Foto: Lisabon se rozkládá na sedmi pahorcích. Na jednom z nich stojí hlavní dominanta města – hrad Svatého Jiří.
Foto: Brána do hradu. Přes noc je hrad zavřený, prohlídky jsou až od 9 hodin.
Cestování časem
Lanovky, výtahy a tramvaje
Proslulé jsou lisabonské žluté lanovky, které nás dopraví z pouti za historií do moderní doby. Fungují tu celkem tři: Elevador da Glória, Elevador da Lavra a Elevador da Bica. Moc času si jízdou s nimi neušetříte, ale je to jeden z klasických turistických zážitků, který se nevynechává a navíc s denní jízdenkou na MHD můžete jezdit do sytosti.
Foto: Zaparkované lanovky ve čtvrti Glória.
Na samém počátku 20. století byla postavena další známá atrakce – 45 metrů vysoký výtah – Elevador de Santa Justa. Není náhodou, že jeho železná konstrukce je podobná stavbám Gustava Eiffela. Jeho stavitel Raul Mesnier de Ponsard byl totiž Eiffelův učeň. Tento Portugalec francouzského původu také zkonstruoval tři zmiňované lanovky. Popularita výtahu si dnes vybírá svou daň v podobě dlouhých front. Ne ovšem pokud budete stepovat před výtahem v sedm hodin v sobotu ráno. Jely jsme samy.
Nejlepší trefou je ale jízda historickou tramvají číslo 28 úzkými uličkami čtvrti Alfama a Bairro Alto. Jak jsem už říkala, s denní MHD jízdenkou můžete vystoupit kdykoli chcete a pokračovat až po návštěvě té které památky Lisabonu.
Tramvaj číslo 28, kterou se projedete starobylým centrem města z kopečka a zase do kopečka.
Směr – 21. století
Ani nejmodernější část Lisabonu nezanevřela na slavnou námořní tradici. K příležitosti světové výstavy Expo ‘98 vznikl ve východní části města Park národů (Parque das Nações), jehož ultramoderní stavby jsou všechny inspirované právě mořem a vším, co s ním souvisí. Už při příjezdu nás samotná stanice Oriente okouzlí architektonicky ztvárněným „vlnobitím“. Moderní budova hostí ve třech patrech stanici metra, i autobusové a vlakové nádraží.
Tvar plachet a jméno podle jednoho z nejslavnějších mořeplavců má i sousední nákupní středisko Vasca da Gamy stejně jako 145 metrů vysoká věž nahoře s restaurací a vyhlídkou ( viz. foto).
Přes 1000 metrů odnikud nikam se můžeme projet visutou lanovkou, mnohem lepší investicí je ale největší evropské oceanárium stojící poblíž. Uchvátilo mně jak centrální akvárium se stovkou živočišných druhů, tak vodní nádrže s faunou čtyř světových oceánů. V horním patře můžeme sledovat život na břehu s tučňáky a mořskými vydrami, dolní patro nám pak odhalí svět pod hladinou. Přiznám se, oceanárium jsem navštívila už před lety. Do 24 hodin se jeho prohlídka nevejde.
Tip: Park národů ale během 24 hodin navštívit můžete. Leží totiž blízko letiště, takže památkový lisabonský maraton můžete zakončit právě tam.
Nostalgické vzpomínky
Dobrodružná historie zámořských plaveb prostupuje v Portugalsku vším, dokonce i hudbou. Nostalgie a stesk po slavných dobách se totiž promítá do typicky portugalského hudebního stylu fado, které v překladu znamená osud či úděl. Pojem saudade (stesk či toužení) je esencí tohoto stylu. Za fadem se můžete vydat jak na koncert, tak i do komornějšího prostředí Domu fada (Casa do fado), což jsou kluby či restaurace v centru Lisabonu, třeba ve čtvrti Alfama, kde se hraje a zpívá – dnes především turistům.
Pokud zvažujete návštěvu tohoto města, už více neváhejte. Věřte, že i vy budete dlouho s nostalgií vzpomínat na báječný Lisabon.
Podtrženo a shrnuto aneb Praktické rady
Návštěvní seznam lisabonských památek a zajímavostí
- Hrad São Jorge
- Náměstí obchodu – Praça do Comércio
- Konvent karmelitánů – Convento do Carmo
- 3 lisabonské lanovky jsou největší zajímavostí Lisabonu – nazývají se Bica, Lavra a Glória
- Výtah (Elevador) St.Justa
- Jízda tramvají číslo 28
- čtvrť Belém – Torre de Belém, Památník objevů a Mosteiro dos Jerónimos
- Čtrť Oriente a Park národů s oceanáriem
- čtvrť Alfama a večer s fado
- mnoho vyhlídek – hledejte směrovky na „miradouro“
Mapa Lisabonu
V mapě máte výše zmíněné památky vyznačeny. Za některými je ale třeba vycestovat mimo centrum, ale ne dál než 30 min. jízdy.
Mapa: Zdroj Google, přetvořeno k obrazu svému FotokOmpasem.
Abyste si mohli mapu důkladně prohlédnout, budete si muset stopnout slideshow.
Na návštěvu všech památek a zajímavostí Lisabonu vám 24 hodin stačit nebude. Doporučuji minimálně 2-3 dny.
Kam dále?
Přečtěte si další cestopisy z Portugalska
- Jak se piluje treska a jiné zajímavosti z portugalské kuchyně a sklepa
- Portugalské Algarve: kde najdete slony a pusté pláže?
- navštivte sekci s množstvím informací o portugalském souostroví Azory
Prohlédněte si fotogalerii
Navštivte Fotogalerii obrázků z Lisabonu na webu JakNaFocení.
Doporučte všem návštěvu památek Lisabonu – sdílejte na Facebooku!
6 comments
Skip to comment form ↓
Rafael Santos
30/07/2012 na 22:31 (UTC 1) Link to this comment
Excelentes fotografias de Lisboa que nos mostra e que dão excelentes postais! Parabéns!
LenkaS
31/07/2012 na 18:02 (UTC 1) Link to this comment
Muito obrigada! Lisboa é uma cidade muito fotogénica! Adoro!
Lenka
Pavel
20/01/2016 na 08:56 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
pamatujete si prosím kolik stála ta celodenní jízdenka na MHD a zda se nechá koupit primo na zastávce metra u letiště nebo zda je pro ní potřeba zajít někam jinam? Děkuji
LenkaS
21/01/2016 na 19:40 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
jízdenka na 24 hodin by měla stát 6 Euro. Ohledně možnosti zakoupení lístku, tak myslím, že by to mělo být možné, ale spíš jen logicky usuzuji, sama si už nepamatuju, jak jsem platila. ALe jezdí tam MHD i metro – tak minimálně v metru by to jít mělo.
Šťastnou cestu,
LenkaS
LenkaS
06/04/2017 na 13:54 (UTC 1) Link to this comment
Díky za aktuální info.
Je krásné vidět, že za ta léta je Portugalsko stále přívětivé po všech stránkách, i cenově 🙂
Mějte se,
lenka
Míla
06/04/2017 na 14:22 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
v Lisabonu jsme měli 3 dny na prohlídku. Stihli jsme toho ale hooooodně.
Zakoupili jsme jízdenku na 8 jízd/10Eur, platila na metro, tramvaje, autobusy a elevátor. Jelikož jsme stejně dost chodili tak jsme projeli max. 4 jízdy za den a zbytek došli, ….přitom náš věkový průměr byl 65 let (nejstaršímu členovi 80 let) :-). 3.den jsme za 5 Eur dobili 4 jízdy. (1jízda je 1,25Eur)
Zvlášť jsme platili vlak do Sintry a trajekt přes Tajo ke Cristovi Rey (3Eur) Samozřejmě i v Sintře jsme zaplatili výjezd vzhůru na hrad Penna (cca 3Eur) a vstup do hradu v přepočtu asi 110 kč,nevím přesně). Tam jsme si mohli vybrat – pěšky vzhůru přes krásný park nebo taky malým autobusem za 1,45 Eur, ale lepší je pěšky.
Zdravím
Míla