Hora Říp je čedičový kopec tyčící se ze Středočeské tabule do závratné výše 455 – 459 metrů nad mořem (podle toho, jak to kdo změřil). Výlet na ni by si od dob mýtických časů neměl nechat ujít žádný Čech. Jak je to ve skutečnosti s tím mlékem a strdím, o kterém se mluví v českých bájích a pověstech?
Legenda o praotci Čechovi
Před dávnými časy, vydal se praotec Čech se svými druhy, družkami a družčaty hledat zemi zaslíbenou. Přešel sedmero hor, sedmero řek, několik močálů a jeden divoký hvozd když tu pojednou spatřil planinu, z níž vyrůstal kopec…. Obřímu krtinci se podobal! I vylezl praotec i se svými druhy nahoru a zaplesal: „To je ta země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající!“
I vydala jsem se jednoho nedělního dne roku dvoutisícího jedenáctého zjistit, jak je to doopravdy s tím mlékem a strdím na hoře Řípu.
Strdí a výdejní okýnko
Nahoře na hoře koukám a koukám, ale ať koukám, jak koukám, žádné strdí nevidím. A co že to vlastně je, to strdí? Podle naučného slovníku je to včelí plástev plná medu. Na vrcholu Řípu bylo akorát výdejní okýnko s polívkou v plastové misce, Tatrankama a kolou. Ptala jsem se, jestli tam mají mléko, ale měli jen smetanu do kafe. Holt časy se změnily…
Na Říp jdeš kvůli patriotismu
Když jsem vylezla na plochý řípský vrcholek, užuž jsem si chtěla postěžovat, že tu tedy zas není nic moc k vidění, když to za mně dořekl teenager kousek ode mně. Zjevně se vzpouzel nápadu na nedělní rodinný výlet. Tatínek ho uzemnil slovy: „Na Říp nejdeš, abys něco viděl, na Říp jdeš kvůli patriotismu.“ Inu, ba že!
Jak se můžeme dočíst na nápisu místní ubytovny: „Co Mohammedu Mekka, to Čechu Říp.“ Tohle heslo vzniklo v době národního obrození, kdy ve snaze osvobodit se z područí Rakousko-Uherska se oprašovaly staré legendy a glorifikovala se dávná historie. A proto by se každý Čech měl alespoň jednou za život na horu Říp vydat!
Rotunda sv.Jiří
Kromě výdejního okýnka s občerstvením je možno na vrcholu Řípu navštívit výdejní okýnko č.2, kde prodávají vstupenky na prohlídku rotundy sv.Jiří. V rotundě vás posadí na dřevěné lavice a povědí vám kromě jiného to, že byla založena roku 1126 knížetem Soběslavem I. a dodnes se tu konají každou první neděli v měsíci bohoslužby a první neděli po svátku sv.Jiří (24.dubna) taky pouť.
Nadějné vyhlídky
Není až tak pravda, že na Řípu není nic moc k vidění. Celý vrcholek je kolem dokola poset vyhlídkami do širého kraje, proto bych doporučila vydat se sem za opravdu jasného počasí s dobrou viditelností. Jinak byste totiž opravdu mohli vidět totéž, co praotec Čech – tedy mléko (i když i tentokráte bez strdí).
Kudy tudy?
Jak se dostat z Prahy k Řípu? Ať už jedete odkudkoliv, nejprve musíte najít silnici E55, která vede z Prahy na sever na Teplice. Abyste to nemuseli objíždět až k Roudnici, sjeďte Exitem č.18 na Novou Ves. Asi po 6km zabočte na Vražkov, odkud se dostanete do vesnice Rovná, kde je oficiální řipské parkoviště s veřejnými záchodky. Nebojte se, všechny cesty vedou nakonec do Řípa. Nelze jej totiž přehlédnout.
A ještě prakticky – výšlap trvá maximálně hodinku pohodlné chůze, cesta je sjízdná i pro cyklisty, kolečkové brusle bych ale nechala doma. Tohle místo poslouží dobře k půldennímu výletu (myšleno z Prahy).
Prozkoumejte proto mapu a stavte se cestou ještě na nějakém ze zajímavých zámků v okolí. Tipů na výlet v okolí najdete spousty:
- Nelahozeves
- Veltrusy
- Budyně nad Ohří
- Libochovice
To se líbí praotec Čech. Sdílejte také!
2 comments
Klail Milan
30/03/2016 na 18:13 (UTC 1) Link to this comment
Doplnil bych vyhlídky. Na Mělník ,zámek Mělník, na Roudnici a české středohoří, Milešovka Lovoš. Nahoře není jenom okenko s polívkou ale taky krásný obraz praotce Čecha uvnitř v hospodě kam vás při pouti malo kdy pustí.Ale já jsem na Řípu byl 100x a ještě v době kdy tam byla dřevěna rotuda a mě a moje kluky pustili. Na Říp nesmíte jít když je pou´t. Vlakem do Roudnice a pak pěšky na Říp 6km.
LenkaS
30/03/2016 na 18:31 (UTC 1) Link to this comment
Tak to jste znalec! Díky za užitečné informace.
Hezké výletění,
LenkaS