O cestování bez obalu Aneb co si (ne)sbalit na cesty

Tenhle článek nebude tak docela cestopisem, i když určitá cesta je v něm skrytá. Jeho rad však budete moci využít na všech svých cestách i necestách ode dneška až do skonání světa, který (teď už i díky vám) snad tak brzy neskoná. Je o tom, jak udržet naši planetu co nejčistší. Najdete v něm mnoho praktických rad a tipů a doufám, že vás překvapí, jak snadné je začít, když poznáte ten správný důvod. Povíme si o cestování a Zero Waste.


Proč to drama?

Co kdybych vám řekla, že se na planetě Zemi rodí nový kontinent? Nejspíše si jako správný cestovatel pomyslíte: To je super! Kde můžu sehnat letenky? Chci se tam vydat! Věřte mi, nechcete. Je to totiž plovoucí kontinent tvořený odpadky, který je už nyní velký jako Německo, Francie a Španělsko dohromady!

Ilustrace: Zdroj NOAA: https://marinedebris.noaa.gov/info/patch.html

Když jsem se tuto hrozivou zprávu dozvěděla a začala se podrobněji zabývat danou problematikou, rozhodla jsem se vydat na cestu. Ne na cestu ke Kontinentu plastů. Nechci ho vyfotit ani prozkoumat. Vydala jsem se směrem pryč od něj do míst, kde k jeho zvětšování budu co nejméně přispívat. Nechci vidět naši překrásnou a „vypůjčenou“ modrou planetu umořenou odpadem, proto jsem se rozhodla vystoupit z vlastní nevědomosti směrem k Zero Waste.

Čtěte a shlédněte více =====>

Já taky třídím!

Než jsem začala zkoumat dopodrobna všechny informace k mé dlouhé cestě myslela jsem si, že k zodpovědnému životu stačí třídit odpad a nosit si na nákup svoji vlastní tašku. Ostatně mnoho lidí to má podobně. Dodnes mi s hrdostí oznamují, že „Taky třídí“. Jaké je to pak pro ně překvapení, když jim odpovím, že já třídit nechci. Že mým snem a cílem je vůbec netřídit! Vytřeští oči, zarazí se… Ale dlouho je nenapínám a vysvětlím, že bez odpadu přeci není třídění potřeba! Zatím nejsem zdaleka u cíle, ale snažím se k němu každým dnem alespoň trochu přiblížit. Pár rad na tuto cestu najdete níže, ale nejprve vám raději ještě vysvětlím, proč třídit odpad nestačí.

Čtěte více =====>

Lepší čistota než rozklad

Jakožto zapálení cestovatelé nebo příležitostní výletníci si jistě nejraději užíváte panenské přírody, krásné krajiny nebo průzračné mořské vody. A určitě vám už někdy zkazily dojem z místa odpadky válející se po plážích, pod útesy a někdy dokonce i po lese. Věřím, že vy kolem sebe žádné odpadky neodhazujete, ale co třeba papírový kapesníček, žvýkačka, ztracený obal z kapsy, nedopalek či pár slupek z ovoce? Za jak dlouho zmizí z „místa činu“?

Ilustrace: Na tento obrázek jsem narazila na Facebooku. Kdo je jeho původcem bohužel nevím. Dohledala jsem jen, že je k nalezení také zde: http://www.myslivost.cz/omsznojmo/getattachment/corv.jpg.aspx.

Tip: Na každou cestu si berte několik sáčků speciálně na odnešení odpadu pryč z míst, kam nepatří. Zarytější ekologové budou hledat tříděný odpad namísto přetékajících směsných košů na nádražích. Ti nejzapálenější ze všech se pak budou snažit vzniku odpadu předcházet. A o tom vlastně má být celý tento článek. Jak předcházet vzniku odpadu nejen na cestách. Už jsem tu napsala hezkou řádku slov a stále jsem se nedostala k jádru věci. Tak jdu na to!

Cestování zero waste

Foto: Po opuštění takto panensky čistého místa po nás nesmí zbýt ani ta nejmenší stopa! Pro obzvlášť velké zvědavce: Toaleťák nahrazen šplíchancem vody. Už nikdy žádné kapesníčky pod keříkem!

Udělejme si z toho takovou malou hru. Jejím cílem je nahradit co nejvíce věcí na jedno použití těmi, které můžete vyprat či umýt a znovu použít. Řeknu vám, jak na to, a začneme hned od toho nejjednoduššího:

Bez brčka prosím, Aneb žíznivec na cestách

Jú, já jsem na to zapomněla, rdí se servírka v jedné kavárně. Tak ukažte, já ho vyhodím…

Naštěstí ne vždy na vaše přání limonády bez brčka roztěkané servírky zapomenou, takže můžete svým dětem (a dotyčné servírce) v klidu vysvětlit, že pít nápoje bez brčka je skutečně fyzicky možné a navíc přírodě prospěšné :). Pokud se jim bude po brčkách stýskat, pořiďte jim trvalejší náhradu i s cool čistítkem třeba zde:

=====> Brčka nerezová i bambusová

Tak, tím jsme se zbavili té nejzbytečnější zbytečnosti, ale čím nahradit mnohem potřebnější pomůcky, jakými jsou třeba jednorázové nádoby na nápoje? K letnímu vedru, turistice, cyklistice a k relaxu u rybníka jasně patří pivo/limo. Na začátku léta se proto u mne objevila závažná kognitivní disonance (nebojte, není to smrtelná nemoc) a to, že pokud chci pivo/limo, musím často vyprodukovat plastový odpad v podobě kelímku. Ve snaze se tomuto dilematu vyhnout, pořídila jsem si kelímek vratný, který jsem za zálohu 50,-Kč už prostě nevrátila. (Laskavý stánkař promine, dělám to pro dobro planety). A tento kelímek teď s sebou nosím na letní pěší a cyklovýlety. Je sice objemnější, ale zato skoro nic neváží (nojo, plast).

Avšak i mezi pivními stánky je třeba doplňovat tekutiny. Co si tedy namísto neustálého kupování PETek pořídit jednu lahev „napořád“? Počáteční investice se vrátí velice brzy. Je jich nepřeberné množství a to jak obyčejných, tak těch termoizolačních a taky hogofogo do města. Abyste se v tom neztratili, můžete se podívat na pár módních kousků třeba sem:

Tip: Nemáte-li svůj kelímek, zkuste požádat o natočení limči do vaší lahve s sebou. Ta moje má na sobě odměrné pravítko.

No a aby byl výčet pitiva a zero waste pomůcek kompletní, na čajíček či kávičku třeba do vlaku existují už taky bezodpadové alternativy. A vůbec se nemusíte bát, že vás na cestách s tímto požadavkem odmítnou. Ministerstvo životního prostředí v tom konečně udělalo jasno: Hygiena vlastní nádoby na potraviny a nápoje povolila. Z krásných vlastních kelímků se už skoro stává móda!

Čtěte více =====>

P.S. A nemusím snad říkat, že zmrzlina je nejlepší hezky tradičně v křupavém kornoutku. I když se k němu dává papírové držátko či ubrousek, je to furt lepší než kelímek s plastovou lžičkou.

Sáčky kam se podíváš

Proč balíme něco tak pomíjivého, jako je jídlo, do něčeho tak nezničitelného jako je plast?

Plast používáme všude v jeho nejrůznějších podobách. Je praktický, lehký, hygienický a …. bohužel velmi často jednorázový. A to je právě ten problém. Schválně kolik sáčků si běžně odneseme z jednoho nákupu? Jeden na pečivo, dva na ovoce, tři na zeleninu… A tak to jde denodenně u miliónů domácností. Kdyby se spojily všechny sáčky spotřebované za měsíc k sobě, obtočily by naši planetu pětkrát! (Tak jo, to jsem si vymyslela, ale daleko od pravdy to nebude). A přitom zrovna nahrazení toho věčně se trhajícího a hromadícího se mikrotenu je taaaak jednoduché. Můžete kvůli tomu dokonce vytáhnout z půdy šicí stroj po babičce a ze starých látek si spíchnout pár plátěných pytlíků. Anebo si jich jednoduše pár kupte. Investice je jednorázová, váš dobrý pocit vječný! (Nebo v Žitný?)

Svačinka na cesty

Tak jo, přiznám se bez uzardění, že jsem hospodyňka. Příprava svačinek na cesty mě baví víc než naházení tatranek do nákupního košíku. S oblibou peču a křoupu chlebové krekry – vydrží věčnost, jsou totiž tvrdé již od narození :). Výbornou energetickou bombou jsou i raw tyčinky z datlí a kokosu nebo klasické domácí sušenky*. Jak to ale všechno sbalit ve stylu Zero Waste na cesty? Odpovědí jsou voskované ubrousky nebo svačinové kapsičky.

* Suroviny na domácí kuchtění nakupuji nejraději v bezobalových prodejnách. Jejich celostátní seznam najdete ZDE: Reduca Mapa. Rostou jako houby po dešti.

Zero Waste cestování

Foto: Výbava na cesty ve stylu Zero Waste: 1 – lahev na vodu, 2 – kelímek na pivo/limo, 3 – voskovaný ubrousek, 4 – svačinová kapsička, 5 – krabička s dvěma plastovýma vidličkolžícema – hodí se pro kempování nebo pouliční fastfood, 6 – kompostovatelné sáčky, 7 – nákupní plátěná taška a sada látkových pytlíků

Něco vám prozradím, voskované ubrousky miluju ze všech těch Zero Waste pomůcek snad nejvíc. Vyrobila jsem si je z tenkého starého povlečení a nepoužité svíčky z čistého včelího vosku a používám je na všechny svačinky sbalené na cesty nebo do nich balím zbylé kousky potravin v lednici. Narozdíl od obědových krabiček, které jsou taky super, vám ale po „použití“ zůstanou sbalené do malého čtverečku, a to se na cestách hodí (a hlavně nezahodí).

Pro ty, které tato myšlenka nadchne tak jako mne, na Internetu najdete plno dalších inspirativních blogů a článků o Zero Waste:

Čtěte více =====>

Dneska blázen, zítra průkopník!

Co když se na mě budou dívat jako na troubu/ekoteroristu/biomatku/blázna?

Na to bych odpověděla parafrází slov Jaroslava Duška ze Čtyř dohod: No tak si to pomyslí jeden člověk, no. Dalších šest miliard lidí si to nemyslí! Možná se vámi dokonce budou inspirovat! Možná budou vaše pytlíky na ovoce obdivovat (mluvím z vlastní zkušenosti) a spustíte tak řetězovou reakci!

Protože když ne vy tak kdo? Když ne teď, tak kdy?

P.S. Pochopilo to už i naše drahé MŽP v kampani Dost bylo plastu!

Cestování zdar!

Vaše LenkaS

Škola focení JakNaFoceni.cz, individuální kurzy focení, e-booky o focení a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD