«

»

Bře 25

Brusel plný jemných potěšení aneb Zajímavosti z belgické kuchyně

Historický i moderní, výstřední i usedlý, klidný i rušný, tak by se dalo popsat hlavní město Belgie – Brusel. Pokud bych však měla zvolit charakteristiku, kterou se hlavní město Belgie liší od ostatních evropských metropolí řekla bych, že Brusel je čokoládový. Obchodů s pralinkami jsou po celé zemi přes dva tisíce a mnoho z nich se nachází v samotném centru Bruselu, kde se za zvýhodněné ceny prodávají tyto laskominy po kilech a krabicích. Po řádné degustaci se pak vydávám na prohlídku zajímavých míst anebo jen tak bloumám ulicemi, vnímám příjemnou atmosféru města a hledám to nejlepší pivo. Jaké další zajímavosti Belgie a Brusel nabízejí?

Brusel čokoládový

Pralinky, praslinky a hraběcí prasečinky

Zajímavosti belgické kuchyně Belgické pralinky

Zajímavosti belgické kuchyně – Belgické pralinky

Jedny z prvních kroků mně zcela intuitivně vedou do muzea čokolády, které stojí na hlavním náměstí Grand-Place. Součástí expozice je i paní pralinkářka, která nám ukazuje ruční výrobu pralinek.

Slovo „pralinky“ je odvozeno od jména hraběte Plessis-Praslin, kterému jeho kuchař podával mandle máčené v  cukru. Hrabě je zas na oplátku podával ženám a jistě mu získaly přízeň mnohých z nich. Začalo se jim říkat praslinky. To bylo ve Francii v době vlády Ludvíka XIII.

O více než dvě stě let později, roku 1857 přichází do Bruselu ambiciózní Švýcar, pan Neuhaus, který si se svým švagrem otevírá lékárnu, či spíše lékárnu-cukrárnu, kde prodává sladké sirupy na kašel, lékořice na žaludek a také tabulky hořké čokolády. Další generace Neuhausů je ještě kreativnější a vynalezá čokoládové delikatesy v podobě, v jaké je známe dnes. Dostaly i dnešní název, který ovšem stále připomíná jméno francouzského hraběte. Neuhausovic prosperující čokofirma existuje dodnes a významně přispívá k roční produkci pralinek v Belgii, která činí 172 tisíc tun tohoto sladkého potěšení.

Brusel hranolkový

Slané orgie

Belgická kuchyně

Belgická kuchyně a stánek s hranolky

Po několika čoko-degustacích v obchodech (spíš by se hodilo říct pralinkových hogo fogo buticích) kolem Grand-Place a počátečním pocitu, že přece nepotřebuju normálně jíst, protože budu snídat, obědvat a večeřet pralinky, mě zachvátil hypochondrický pocit hyperglykemie, takže jsem se začala poohlížet po něčem hodně, ale opravdu hodně slaném. Rozhodla jsem se cukry vyměnit za tuky a dala si pořádný kornout posolených hranolků. Neochutnat belgické hranolky (frites) by byl stejný hřích jako neochutnat belgické pralinky. Místní jsou na ně patřičně hrdí a tvrdí, že jsou přeborníci v jejich přípravě. Tvoří důležitou součást fastfoodové belgické kuchyně.

Zajímavosti Belgie - nejlepší belgické hranolky

Zajímavosti Belgie – nejlepší belgické hranolky

Foto: Pořádná porce tlusťoučkých hranolků, tentokráte v krabici, s tatarskou omáčkou

Brusel pivní

Tisíce piv a jedno Delirium

Mezi zajímavosti Belgie dále patří mnoho druhů pivního moku. Degustaci místních specialit cítím vždy jako svoji cestovatelskou povinnost a tak jsem nemohla jinak a i přes svůj nikterak vřelý vztah k pivu jsem musela zdejší chloubu taky okoštovat (jak by řekli na Valašsku). (Protože neochutnat belgické pivo by byl stejný hřích, jako neochutnat belgické hranolky a belgické pralinky.)

K Bruselu se váže jeden pivní rekord – nachází se v něm bar Délirium Café, který je zapsaný v Guinessově knize rekordů za to, že nabízí nejvíce druhů piva na světě. Jsou jich dvě tisícovky ze 60 zemí světa!

Zajímavosti Belgie Bruselský obchod s pralinkami

Zajímavosti Belgie – Bruselský obchod s pralinkami

Pivo pro vášnivé i jemné ženy

Protože nejsem schopná rozpoznat patok od kvalitního piva, vyhýbám se klasice a volím poněkud extravagantní variantu v podobě třešňového piva Krieg. Pokud si nedokážete představit jak chutná, vezměte půllitr jakéhokoliv piva a nalijte do něj v poměru jedna ku jedné třešňový sirup. Zážitek snad až příliš vášnivý!

Musím se ale přiznat, že nakonec jsem v oboru pivní turistika velmi uspěla, neboť jsem v supermarketu objevila pivo malinové, které u mně dodnes stojí na nejvyšší příčce žebříčku piv. Velmi jemné potěšení!

Což mi připomíná, že v supermarketu jsem nakoupila i o dost levnější pralinky než v buticích. Není sice čokoláda jako čokoláda, ale jako suvenýr posloužily překvapivě dobře.

Kam dál v Bruselu?

Protože Brusel je pěkné město plné krásných míst, mám pro vás několik tipů na výlety. O některých si můžete přečíst v dalším článku o belgických památkách, kde se také dozvíte o jiných zajímavostech Belgie.

  • Grand-Place – hlavní náměstí s gotickou radnicí zapsané do světového dědictví UNESCO.
  • Katedrála sv. Michaela archanděla a sv. Guduly.
  • Královská zahrada v Laekenu se skleníky.
  • Park Heysel a Atomium.
  • Moderní Evropská čtvrť s Evropským parlamentem, do kterého se můžete podívat.

Pokud vás zajímají další kulinářské cestopisy:

Čtěte více o světové kuchyni ======>

Zajímavosti Belgie si říkají o sdílení na Facebooku, stačí jeden klik!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD